História

Slovak Championship Donovaly 1994Začiatkom šestdesiatych rokov vznikol v Spojených štátoch amerických nový zimný šport, zdanlivo sa podobajúci lyžovaniu. Neskôr ho ludia prirovnávali k windsurfingu, surfingu, alebo skateboardingu kvôli mladým ludom venujúcim sa týmto športom a v zimných mesiacoch hladajúcim nieco im blízke. Podivní mužíckovia so svojimi doskami na zasnežených svahoch vzbudzovali u niekoho obdiv a uznanie, ale zároven sa našli i odporcovia, ktorí s nepochopením sledovali odvážne zaciatky budúcich jazdcov. Postupom casu sa však snowboarding vdaka svojej jedinecnosti a prítažlivosti dostal do povedomia miliónov ludí, a tým sa stal v súcasnej dobe nepochybne jedným z najpopulárnejších a najrýchlejšie sa rozvíjajúcich novovzniknutých športov na svete.

Slovak Championship Donovaly 1994Za priekopníkov sa samozrejme považujú Američania, ktorí sa hned na zaciatku pokúšali naštartovat sériovú výrobu vtedy ešte snurférov. Fandovia ako Robert Deacon, Sherman Poppen, ci John Kendall obchádzali mnoho firiem, no výrobcovia nodôverovali ich nápadom, a tak sa museli uspokojit s podomácky vyrobenými doskami, ktoré si sami zdokonalovali. Prvý, kto sa spoľahol sám na seba, nechýbala mu odvaha a pravdepodobne ani prostriedky, bol Jack Burton, vdaka čomu sa pokladá za jedného z otcov snowboardingu.

West Continental Open Series Štrbské Pleso 1997Po skúsenostiach, ktoré získal niekolkoročným jazdením na doma vyrobenom snurfere, založil v zime 1977/78 v americkom Manchesteri vlastnú firmu na výrobu nového športového náčinia – snowboardov a snowboardového viazania. Výrobky z jeho dielne sa nazývali už snowboardy a ich cena bola necelých 100 USD. Na začiatku mal s výrobou nemalé problémy. Podobne ako ostatní americkí a európski výrobcovia, musel odolávať pribúdajúcim finančným tažkostiam.

West Continental Open Series Štrbské Pleso 1997Až v osemdesiatych rokoch nebývalý rozvoj tohto dnes už profesionálneho športu priniesol obrovské úspechy firmám, ktoré stáli pri zrode (Burton, Sims, Nidecker). A to, že snowboarding má pred sebou zaručenú perspektívu, dokazuje množstvo vzniknutých firiem, ktoré vyrábajú nielen snowboardy, ale aj snowboardové viazania, obuv, oblečenie a rôzne špeciálne doplnky. Vďaka výrobcom podporujúcich snowboarding v každom smere a množstvu nadšencov môžeme už takmer tridsat rokov sledovat rôzne sútaže na svetovej úrovni a spolu s nimi stále sa rozširujúce rady amatérskych jazdcov.

West Continental Open Series Štrbské Pleso 1997Prvé majstrovstvá Európy sa uskutočnili v roku 1986 vo švajciarskych Alpách. Pretekári dominujúci na týchto prvých medzinárodne uznávaných pretekoch sa síce už dnes venujú snowboardingu len rekreačne, no mená ako Petra Müssig, Ashild Lofthus, Anja Hagenbucher, Jean Nerva, Peter Bauer, Gery Ring, Mario-Paulo Dabbeni, Serge Vitteli sa navždy zapíšu do histórie tohto rýchlo napredujúceho športu. V súčasnosti Svetová snowboardová federácia (WSF) združuje 29 členských krajín, medzi ktorými od apríla 1993 nechýba ani Snowboardová asociácia Slovenska (SAS) – vtedy sa stala členom predchodkyne ISF (Medzinárodná snowboardová asociácia).

West Continental Open Series Štrbské Pleso 1997Vďaka sponzorom sa snowboarding rýchlo sprofesionalizoval čo prispelo jeho rozvoju v každej oblasti – od výroby cez kvalitu jazdcov až po organizačnú činnost celého snowboardového diania.  Rozličné filmy, reklamy, ukážky zo svetových podujatí zlákali aj u nás hlavne mladých ludí, aby skúsili to, o čom sa vo svete hovorilo v takých superlatívoch. Začiatky slovenského snowboardingu môžme zaradiť približne do prvej polovice osemdesiatych rokov, kedy hŕstka športových nadšencov (Peter Zatkalík, bratia Sitárovci, Ján Šolóny), podobne ako vo svete, hľadala niečo atraktívne, vzrušujúce, nové. A tu niekde sa začína už známy príbeh zo Spojených štátov.

West Continental Open Series Štrbské Pleso 1997V súčasnosti majú na Slovensku zastúpenie všetky významné firmy, zaoberajúce sa snowboardingom, čo prispelo a prispieva hlavnou mierou k profesionalizácii snowboardingu v našej krajine. Významným dátumom pre tunajší snowboarding je 6. august 1991, kedy bola na Chopku založená Snowboardová asociácia Slovenska a o rok sa už vo Vrátnej doline konali aj prvé majstrovstvá Slovenska. O vtedajších nadšencoch hovorí aj fakt, že clenské v ISF, do ktorého SAS prijali v roku 1993, platila zo svojho vrecka vtedajšia manažérka SAS Paťa Bombová. Ona spoločne s Janou Šedovou, bývalým prezidentom SAS Martinom Vallom a Braňom Bombom patrili aj do prvej slovenskej reprezentácie, ktorá sa zúčastnovala pretekov v zahraničí. V decembri roku 1994 prijali SAS do Asociácie športových zväzov Slovenska.

V roku 1998 sa uskutocnil 1. ročník kurzu ucitelov snowboardingu, ktorý sa každoročne organizuje dodnes. Doteraz Snowboardová asociácia Slovenska vyškolila okolo 500 inštruktorov snowboardingu.

West Continental Open Series Štrbské Pleso 1997Do histórie sa určite zapíše výsledok Jany Šedovej, ktorá v decembri 1996 skoncila tretia v obrovskom slalome ISF World Pro Tour v rakúskom Ischgli, i to, že v roku 1997 sa stala celkovou vítazkou West Continental Open. V roku 2001 na Svetovej zimnej univerziáde obsadil Matúš Hubka na u-rampe tretie miesto a Juraj Ligda v roku 2002 skončil tretí  v snowboardcrosse na Majstrovstvách sveta juniorov WSF. Najväčším úspechom slovenského snowboardingu je bezpochyby strieborná medaila Rada Žideka na olympiáde v Turíne, ktorá bola historicky prvou slovenskou medailou zo zimnej olympiády v ére samostatnosti.